איך נחשוב על קואורדינציה בכיתה

קואורדינציה מוגדרת כיכולת לבצע מטלות מוטוריות באופן מתואם בין חלקי הגוף השונים לצורך השגה מטרה באופן יעיל. קואורדינציה מוטורית תקינה מקדמת יכולות בתחום הלמידה, תפקודי יום יום, משחק ויחסים חברתיים.

להשתתפות בפעילויות מוטוריות הדורשות קואורדינציה יש קשר חיובי עם יכולות קוגניטיביות טובות פעילויות המערבות קואורדינציה מאפשרות למידה מתוכננת וממושכת.

מחקרים מלמדים על שיפור בתפקודים קוגניטיביים גבוהים בעקבות השתתפות פעילה וקבועה בפעילויות מוטוריות הדורשות קואורדינציה מוטורית, קבלת החלטות תנועתיות מהירות ופעילות במרחב.

לאור זאת חשוב להכיר בחשיבות הקואורדינציה ולהכניסה למסגרת הלמידה בכיתה ובמהלך ההפסקה.

שילוב מטלות המערבות קואורדינציה במהלך הלימודים

כדאי לחשוב כיצד ניתן לשלב מטלות המערבות קואורדינציה במהלך הלימודים. לדוגמא, במהלך שיעור ניתן "לעצור" את הלמידה הפורמאלית ולבצע פעילויות מוטוריות שונות הדורשות תיאום בין חלקי הגוף והשגת מטרה מוטורית מתוכננת. אפשר לתת לתלמידי הכיתה לקפוץ בכיוונים שונים לפי הוראות תוך חשיבה מהירה כיצד לא להיתקל בחברי הכיתה הנוספים שקופצים, ניתן ללמוד דרך מסירת כדור בין תלמיד הכיתה / קפיצות מסביב לשולחנות הכיתה וכו' תוך כדי מענה על שאלות או אמירת משפטים הרלוונטיים לנושא הנלמד. אפשר לשלב מסלולים מוטוריים במהלך הכיתה לדוג' יציאה להפסקה תוך כדי מסלול הדורש תנועה / מעבר בין כיתות לימוד תוך כדי דילוג / הליכה אחורנית וכו' . מומלץ להקדיש שעת לימודים במערכת לשיעור המערב משחקים תנועתיים חברתיים בקבוצות קטנות כמו מחבואים, תופסת, משחקי כדור וכו'.

 חשוב לתת את הדעת לנושא זה גם במהלך ההפסקות, לספק לתלמידים אפשרויות משחק גופני ולכוון את המאמץ לתלמידים שלא עושים זאת באופן טיבעי ולכן לא נראה את התלמידים הללו  במגרשי הכדורגל או הכדורסל. אפשר לספק הזדמנויות להשתתפות במשחק הדורש קואורדינציה בעזרת חלוקה לקבוצות קטנות של תלמידים והפעלתם באופן יזום, לאפשר זמן לריקוד / תנועה  / חיקוי של תנועות משותפת במהלך ההפסקה.

פעילות המערבת קואורדינציה תאפשר למידה יעילה, ממושכת ותשפר תפקודי חשיבה גבוהים.

מאת: ד"ר מירי טל-סבן - PHD, OTR, בוגרת החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב ובעלת תואר שני ושלישי בריפוי בעיסוק מהאוניברסיטה העברית בירושלים. חברת סגל בבי"ס לריפוי בעיסוק של האוניברסיטה העברית בירושלים. וכן עובדת במכון צעדים, אשדוד.

שתפו את המאמר

הירשמו לניוזלטר של פריזמה

וקבלו עדכונים על הכשרות, חדשות וכלים נוספים. 

תכנים נוספים שיכולים לעניין אותך...

error: Content is protected !!